Typy bytových jader

Dříve, než se započne s rekonstrukcí bytového jádra, je potřeba dobře zmapovat terén, ve kterém bude prováděna. Stávající bytové jádro totiž nabízí možnosti, jak jej přizpůsobit vašim potřebám. Tyto možnosti však závisejí na konkrétním typu bytového jádra. Typy bytových jader jsou čtyři a třídí se do jednotlivých kategorií podle toho, jak jsou v prostoru rozmístěny jeho jednotlivé komponenty. Jsou označeny písmeny T, E, F a H. Písmena nejsou vybrána náhodně, ale připomínají tvar příček, které se vyzdívají kolem jádra.

 Typ T

Prvním příkladem bytového jádra je typ T. V tomto případě je jádro vsazeno mezi tři panelové stěny. Praktickým řešením při rekonstrukci může být spojení WC a koupelny. Vzhledem k tomu, že zde nejsou kladeny příliš velké nároky na stavební práce, bývá takováto rekonstrukce jednou z těch levnějších. Vyzdívá se pouze čelní stěna a příčka mezi záchodem a koupelnou anebo se posouvá čelní stěna.

Typ E

V případě typu E je jádro umístěné u jedné z panelových stěn. Většinou se tento typ jádra nachází ve větších bytech, kde na jádro navazuje velká čtvercová chodba. V tomto případě se lze v rámci rekonstrukce pořádně vyřádit, protože tento typ jádra nabízí mnoho možností, jak jej upravit. Prostorové možnosti nabízí jak oddělení, tak i spojení koupelny se záchodem.

Typ H

Bytové jádro typu H je umístěno mezi dvě panelové stěny. Koupelna se záchodem může být průchozí anebo spojená, podle toho, které příčky se vyzdí. Ke koupelně je z druhé strany jádra připojena i kuchyň. Kuchyňská linka se tedy musí při rekonstrukci demontovat. Tento typ nacházíme většinou ve starších cihlových domech anebo i v panelových domech.

Typ F

Typ F je velmi podobný typu H. Příčky jsou vyzděné do tvaru písmene F. Rekonstrukce koupelny probíhá současně s demontováním kuchyňské linky. Možností je spojit koupelnu a WC, případně zvětšit prostor posunutím obvodových stěn.